• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Cameron: AB'den çıkma olasılığı zehirli sonuçlar doğurabilir

Eurasia Diary
A- A A+

İngiltere Başbakanı Cameron, gelecek hafta yapılacak referandumla ülkesinin AB'den çıkma olasılığının 'zehirleyici sonuçları olacağını' söyledi. Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması gerektiğini savunan kampanyanın başını çeken eski Londra Belediye Başkanı Johnson ise "AB, Avrupa'da ekonomik perişanlığa neden olan antidemokratik bir proje" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da metro girişlerinde ücretsiz dağıtılan 'London Evening Standard' gazetesine konuşan David Cameron, ülkesinin AB'den olası çıkışının üç etkisi olacağını söyledi.

Cameron, "İlki ayrılmanın şoku olacaktır. İkinci belirsizlik etkisi olacaktır ki bu yıllarca sürebilir. Üçüncüsü de ticaretteki etkisi olacaktır. Ortak pazara girişiniz zor olursa, ekonominiz zayıflar ve iş olanaklarınız azalır. Bu üç etkinin sonucu Londralılar, ekonomi ve kamu finansmanı için zehirleyici olacaktır" diye konuştu.

AB'den çıkışın zengin insanlardan ziyade orta halli işçi sınıfını olumsuz etkileyeceğini dile getiren Cameron, "Referandum sonucunun belli olacağı 24 Haziran sabahı hala AB'de olan bir ülke olarak uyanırsak, bu heyecan yaratacaktır. Londra va Londralılar rahat bir nefes alacaktır" dedi.

JOHNSON: AB, İNGİLTERE'NİN DÜNYAYLA İRTİBATINI ENGELLİYOR

Londra'nın eski Belediye Başkanı, Muhafazakar Partili Boris Johnson da Evening Standard gazetesi için kaleme aldığı makalede, AB'nin İngiltere'nin dünyanın geri kalanıyla rahat irtibatta olmasını engellediğini savundu.

Johnson makalesinde seçmenlere seslenerek, "AB'de hapis kalırsak dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileriyle serbest ticaret anlaşmaları yapamayız. Güneydoğu Asya, Çin, Hindistan ya da ABD gibi. Londra'nın dünyaya tamamen açık olmasını istiyorsanız ayrılıktan yana oyunuzu verin" ifadesini kullandı.

Referandumun İngiltere'nin dünyayla ilişkileriyle ilgili olmadığını, AB üyeliğiyle ilgili olduğunu belirten Johnson, AB'yi "Avrupa'da ekonomik perişanlığa neden olan antidemokratik bir proje" olarak tanımladı.

AB referandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Referandum öncesi Birleşik Krallık'ta, "Ayrılığa Oy Ver" ve "Britanya Avrupa'da Daha Güçlü" isimleriyle iki farklı kampanya yürütülüyor. Ekonomi ve göç ise kampanyaların argümanlarındaki iki ana konuyu oluşturuyor.