• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
10 Mayıs, Salı


AP Türkiye Raportörü: Temmuzda vize serbestisi zor

Eurasia Diary
A- A A+

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına temmuzda Schengen bölgesinde vize serbestisi verilmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun vize serbestisi konusunda Türkiye'ye yeşil ışık yakmasını değerlendiren Kati Piri, Türkiye'nin ‘vizesiz Avrupa’ konusunda istenen 72 koşulu 1 Temmuz'a kadar yerine getiremeyeceğini söyledi. Hollanda Televizyonu'nda yayınlanan bir programda konuşan Piri, ‘Türkiye'nin mevcut terörle mücadele yasalarının’ demokratikleşme önünde engel olduğunu belirtti. Piri, Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink ve çok sayıda Kürt gazetecinin de bu düzenlemeler uyarınca gözaltına alındığını hatırlattı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans dün yaptığı açıklamada, Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi getirilmesi için Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'ne tavsiyede bulunduklarını açıklamıştı. Ancak Timmermans Türkiye'nin, terörle mücadele yasası da dahil 5 alanda daha acilen adım atması gerektiğini söylemişti.

AB DÖNEM BAŞKANI HOLLANDA'DA MUHALEFET: DEĞERLER SATIŞA ÇIKARILDI

Diğer taraftan AB Dönem Başkanı Hollanda'da, muhalefet Avrupa Komisyonu'nun kararına tepkili ve AB'yi sığınmacı krizi nedeniyle ‘vize rüşvetine sarılmakla’ suçluyor. Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) milletvekili Pieter Omtzigt, "Avrupa Komisyonu kıtanın değerlerini satışa çıkardı" dedi.

'VİZE SERBESTİSİ YENİ GÖÇ DALGASI GETİRECEK'

Muhalefete göre Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi ile birlikte özellikle Güneydoğu'daki çatışma ortamından kaçmak isteyenler nedeniyle Avrupa yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalacak.

HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANI: GEREKİRSE VİZE KARARI İPTAL EDİLİR

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ise Türkiye kaynaklı yeni bir göç dalgası beklemiyor. Koenders, vize serbestisi işlemezse ya da getireceği sonuçlar anlaşma dışına çıkarsa bu kararın iptal edilebileceği uyarısında bulundu.

BBC Türkçe