• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Temmuz, Çarşamba


ABD Başkan yardımcısı Biden Irak'ta Barzani ile görüştü

Eurasia Diary
A- A A+

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden Irak ziyaretinin ikinci ayağı Erbil'de. Biden, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile görüştü. Görüşmede Musul'un geleceği de konuşuldu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin, ABD Başkan yardımcısı Joe Biden ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul ettiği belirtildi. 

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar görüşmede, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu, kentin geleceği, Irak ve Suriye'deki terörle mücadele konuları başta olmak üzere son gelişmeleri ele aldı. 

Açıklamada Biden'ın, Peşmerge'nin ödediği bedel ve Irak'taki siyasi sürecin korunmasıyla istikrarın yeniden sağlanması için ortaya koyduğu tavırdan dolayı Barzani'ye teşekkür ettiği belirtildi. 

IKBY Başkanı Barzani'nin ise diktatörlüğün yıkılması, terörle mücadele konusundaki desteği, Peşmerge güçlerine yönelik askeri ve mali yardımlardan dolayı ABD'ye teşekkür ettiği aktarıldı.

Açıklamada Biden ve Barzani'nin terör örgütü IŞİD sonrası bölgenin durumu ve Irak'ın bu süreçteki siyasi gereksinimlerini de ele aldıkları belirtildi.

Biden-Barzani görüşmesinde ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel temsilcisi Brett McGurk ile ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones'un da hazır bulunduğu ifade edildi.

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden dün Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile bir araya gelmişti.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye