• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Mayıs, Pazartesi


İran sandık başında

Eurasia Diary
A- A A+

İran'da bugün parlamento seçimlerinin ikinci turu yapılıyor. İlk turdan zaferle çıkan reformcuların bugün de oyların büyük kısmını toplaması bekleniyor. Seçim, İran'ın izleyeceği siyasette belirleyici olacak.

İran'da 290 üyeli mecliste boş kalan 68 koltuk için ikinci tur seçimler için sandık başına gidiliyor.
26 Şubat'ta düzenlenen birinci turda adayların yeterli çoğunluk olan yüzde 25 oy oranına ulaşamadığı merkezlerde ikinci tur yapılıyor. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre yaklaşık 17 milyon İranlı oy kullanabilecek.

İLK TURDA REFORMCULAR KAZANDI

Birinci turda Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi destekleyen ılımlı muhafazakarlarla reformistlerin oluşturduğu birlik en önemli seçim bölgesi başkent Tahran'da 30 sandalyenin tümünü kazanmıştı. Sertlik yanlısı muhafazakârların önde gelen adayları Tahran'da saf dışı kalmıştı. 

Birliğin bugünkü seçimlerde de oyların büyük bölümünü alacağı tahmin ediliyor. İlk sonuçların Cumartesi akşamı belli olması bekleniyor. 

CUMHURBAŞKANI RUHANİ'NİN SINAVI

Gözlemciler, nükleer anlaşmayı izleyen ilk büyük seçimi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açısından önemli bir sınav olarak görüyordu.

Meclis üyeleriyle birlikte uzmanlar konseyi için de oylama yapılacak. Konsey en yüksek dini anayasal organlar arasında yer alıyor. 88 din adamından oluşan konseyin başlıca yetkileri arasında yüksek devrim liderinin denetlenmesi de yer alıyor.

UZMANLAR KONSEYİ'NİN ÖNEMİ

Sekiz yılda bir seçilen uzmanlar konseyi, çalışmalarını denetlediği yüksek devrim liderini hastalıktan dolayı ya da görevini ihmal ettiğine kanaat getirdiği takdirde azledebiliyor.

Anayasaya göre yasama, yürütme ve yargıda son sözü 76 yaşındaki Ayetullah Ali Hamaney söylüyor.

Hangi yasaların yürürlüğe gireceğine İran'ın dini lideri karar veriyor.

İRAN HANGİ SİYASİ ÇİZGİYİ İZLEYECEK?

Hamaney'in kanser hastası olduğuna dair iddiaların ortaya çıkması üzerine, seçilecek uzmanlar konseyine İran'ın yeni dini liderini belirleme görevinin düşmesi mümkün görünüyor.

Bu bakımdan, uzmanlar konseyinde yer alacak olan yeni isimler bir sonraki devrim liderinin ve dolayısıyla da İran İslam Cumhuriyeti'nin önümüzdeki on yıllarda hangi siyasi çizgiyi izleyeceğinde belirleyici olacak.