• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
8 Nisan, Cuma


AB'deki sığınmacılar Dikili'ye, Türkiye'dekiler Hannover'e

Eurasia Diary
A- A A+

Avrupa Birliği (AB) ile  Türkiye arasındaki göçmen anlaşması bugün fiili olarak uygulamaya geçti. Anlaşma çerçevesinde  Yunanistan'dan  Türkiye'ye geri gönderilecek ilk mülteci kafilesi, sabah saatlerinde Midilli Limanı'ndan denize açıldı.

Midilli Adası'ndaki Moria kampındaki 131 göçmeni taşıyan "Nazlı Jale", ardından ise "Lesvos" isimli tekneler, 2 saatlik yolculuk sonrası  İzmir'in  Dikili ilçesine ulaştı. Feribotlarda her bir göçmene, maskeli bir polis eşlik etti.

Gemiler, birkaç kez sefer yaparak, mültecileri 100'erli gruplar halinde getirecek.

GÖÇMENLERİN ÇOĞU PAKİSTANLI VE BANGLADEŞLİ

Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı bot ve helikopterin eşlik ettiği gemiler,  Dikili Limanı'na yanaştı. Çoğu Pakistanlı ve Bangladeşli olan göçmenler, limanda hazırlanan alana alındı.

ANLAŞMA ÇERÇEVESİNDE BİR GRUP SURİYELİ DE ALMANYA'YA GÖNDERİLDİ

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen "sığınmacı geri kabulü ve değişimi" çerçevesinde, bir grup Suriyeli sığınmacı  Almanya'nın  Hannover kentine tarifeli uçakla gönderildi.

Edinilen bilgiye göre, sabah saatlerinde çeşitli illerden  Atatürk Havalimanı'na getirilen yaklaşık 40 Suriyeli, Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde pasaport işlemlerini gerçekleştirdi.

Aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu kafile, polis eşliğinde uçağa bindirildi.

Suriyeli sığınmacılar, daha sonra tarifeli uçakla  Hannover'e yollandı.