• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


İngiltere Merkez Bankası ek faiz indirimine gidebilir

Eurasia Diary
A- A A+

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney politika faiz oranının 0,25 azaltılmasının ardından önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulması halinde daha fazla faiz indirimine gidilebileceği mesajını verdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, Para Politikası Kurulu (PPK) politika faiz kararı ve Enflasyon Raporu’nun açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Eğer önümüzdeki dönemde gelecek veriler ağustos ayı enflasyon raporu öngörüleri ile büyük oranda uyumlu şekilde gelirse, para politikası kurulu üyelerinin çoğunluğu bankanın faiz oranlarında daha fazla indirime gidilmesini bekleyebilir.” ifadesini kullandı.

Carney bankanın teşvik paketinin uzun bir süre boyunca düşünülerek ve mevcut risk analizleri yapılarak hazırlandığını belirterek, “Bugün bankanın yaptığı açıklama referanduma ortak cevabın bir unsurudur. Planımız bankalar için kredi seviyesini şimdiden artırmıştır.” ifadelerini kullandı.

Carney, “Bankamız parasal politika ve finansal istikrar hedeflerinin başarılması için gerekli tüm eylemleri uygulamaya hazırdır.” dedi.

Bankanın referandum öncesinde belirlediği risklerin mevcut durumla uyumlu olduğunu belirterek, “Erken ve kapsamlı bir şekilde harekete geçerek, Para Politikası Kurulu belirsizlikleri azaltabilir, güveni artırabilir, yavaşlamayı azaltabilir, ekonominin ihtiyaç duyduğu düzenlemeleri destekleyebilir.” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Merkez Bankasının negatif faiz kartını oynamasına gerek görmediğini belirten Carney, bankanın başka seçeneklerinin de bulunduğunu, önümüzdeki döneme ilişkin olarak faizin alt sınırını ise yüzde sıfırın üstü olarak gördüğünü kaydetti. 

İngiltere Merkez Bankasından yapılan açıklamada bankanın 2009 yılının mart ayından beri yüzde 0,5'te tuttuğu politika faiz oranını yüzde 0,25’e çekme kararı aldığı belirtildi. Banka ayrıca 375 milyar sterlin seviyesinde olan varlık alım programını ise 435 milyar sterline yükselttiğini duyurdu.

İngiltere Merkez Bankasının tutanaklarında politika faiz kararının oy birliğiyle, varlık alım programını genişletme kararının ise 3’e karşı 6 oyla alındığı belirtildi.

Banka 2009 yılının mart ayından bu yana politika faiz oranını yüzde 0,50 oranında tutuyordu.

İngiltere Merkez Bankasının politika faiz oranını 0,25 baz puan indirme kararıyla ülkede politika faizi yüzde 0,25 ile tüm zamanların en düşük seviyesine inmiş oldu.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

AA