• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Putin: Rusya ekonomik krizin üstesinden geldi

Eurasia Diary
A- A A+

Büyüme yoluna girmek için tüm koşulların sağlandığını belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sermaye hareketini kısıtlamayacaklarını söyledi.

Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu Uluslararası Uzman Konseyi üyeleri ve yabancı yatırımcılarla görüşen Putin, “Krizi neredeyse aştık. Büyüme yoluna çıkmak için gerekli temel koşullar sağlandı. Ekonomi yeni koşullara adapte oldu” dedi.

ENFLASYON DÜŞTÜ

Ülkede makroekonomik istikrarı ve enflasyonda büyük düşüşü sağlamayı başardıklarını belirten Rus lider, Merkez Bankası’nın attığı adımlarla ülkenin altın ve döviz rezervlerinin yüksek seviyede korunmasının sağlandığını ifade etti. Putin, ülke ekonomisinin yeni koşullara adapte olmasının yanı sıra, rublenin esnek kuru sayesinde rekabet üstünlükleri kazandığını kaydetti.

SERMAYE HAREKETİ KISITLANMAYACAK

Hükümetin sermaye hareketini kısıtlamadığını ve gelecekte de bunu yapma niyetinde olmadığını söyleyen Putin, “Rusya finans piyasası, gelişen piyasalar arasında en açık olanı” diye konuştu.

Rus borsasındaki işlem hacminin geçen yıl ve bu yılın başlarında önemli ölçüde arttığını belirten devlet başkanı, bazı sektörlerde şirketlerin yüzde 30-40 oranında sermaye artırımına gittiğini anlattı.

 ‘760 MİLYAR RUBLEDEN FAZLA YATIRIM’

Doğrudan Yatırım Fonu’nun Rus ekonomisine 760 milyar rubleden fazla (yaklaşık 12 milyar dolar) yatırım çekebildiğini aktaran Putin, Rus işletmelerinin etkinliğini artırmak için büyük teknolojik yenilemeye girmeleri gerektiğini belirterek, “Sermayeyle birlikte ülkemize modern teknolojilerin gelmesine ilgi duyuyoruz” dedi. Bu sürecin karşılıklı yarara dayanması gerektiğini söyleyen Rus lider, bunun için özel yatırım sözleşmesi mekanizmasının devreye sokulduğunu aktardı.