• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Haziran,


Londra'da ilk plastik para tanıtıldı - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

İngiltere Merkez Bankası (BoE) eylül ayında tedavüle girecek olan 5 sterlinlik ''ilk polimer banknotu'' kamuoyuna tanıttı.

İngiltere Merkez Bankası, Oxfordshire bölgesinde, İngiltere'nin eski Başbakanı Winston Churchill’in doğduğu Blenheim Sarayı'nda düzenlenen törenle yeni banknotu tanıttı.

Tasarımında Churchill’in portresine yer verilen 5 sterlinlik yeni banknotun temel özelliği ise kağıttan değil “polimerden” yapılmış olması.

Yeni tasarımda ayrıca Churchill’in 1940 yılında İngiltere Parlamentosunda kullandığı, “Kan, meşakkat, ter ve gözyaşından başka vaadedecek bir şeyim yok.” ifadesi de yer alıyor. Yeni banknotlarda Westminster ve Big Ben’in görüldüğü bir manzara resmi de bulunuyor.

İlk Polimerden Yapılmış Saydam Para

İngiltere’nin en önemli siyasi figürlerinin başında gelen Churchill’in portresi 1965 yılında 5 şilinin üzerine basılmıştı. İngiltere’de üzerinde reformist Elizabeth Fry’ın resmini bulunduğu yaklaşık 329 milyon adet 5 sterlinlik banknot tedavülde.

Hali hazırda Kraliçe II. Elizabeth’in dışında banknotlarda resmi bulunan tek kadın Elizabeth Fry.

Öte yandan önümüzdeki yıl tedavüle girecek olan yeni 10 sterlinlik banknotların üzerinde 19.yy’da yaşamış Jane Austen’ın portresinin yer alması planlanıyor.

londrali.com