• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
28 Ocak, Cumartesi


Emeklilikte yüksek maaş

Ekonomi

A- A A+

İşte, çalışırken emekli maaşını 1000 TL arttırmanın formülü....

SON 3.5 YIL TAVANDAN ÖDE

Çalışırken SGK’ya bildirilen prime dikkat edilmeli. İster SSK’lı olun ister Bağkurlu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan prim öderseniz (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 20-30 lira artar. Bir başka deyişle 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800-1000 lira arasında artış meydana gelir. Bu da emekli maaşını artırmanın bir başka yolu olarak belirtiliyor.

ÇALIŞTIKÇA ARTIYOR

Çalıştıkça maaşın düşmesini engellemenin yolu 3 bin liradan geçiyor. ‘Brüt maaş’ 3 bin liranın üstünde ise çalışmaya devam ettikçe maaş da artıyor. Hatta yılda 80 liraya yakın bir artış da sağlanabiliyor. Çalışanlar, emekli maaşı hesabında uygulanan sistemin değişmesini bekliyor. Emekli dernekleri, çalışılan süre uzadıkça, emekli aylıklarında önemli tutarda azalmaların yaşandığına işaret ederek, sistemin değişmesi için çağrı yapıyor.

'BRÜT' KAZANCA DİKKAT

SGK, emekli maaşını hesaplarken aylık esas kazanca yani vergi ve diğer kesintiler olmadan bildirilen aylık brüt kazanca dikkat ediyor. Esas kazançlar belirlenirken sadece düzenli ödenen maaşa bakılmıyor. İkramiyeler, primler, verilen nakit kira, giyecek, yakacak yardımları, işveren tarafından ödenen bireysel emeklilik veya özel sağlık sigortasının primlerinin belirli oranları bile ileride emekli maaşına etki yapıyor.

EŞ VE ÇOCUK VARSA...

Emekli aylığını artırmak için ayrıntılar çok önemli. Bunlardan biri de emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’. Bu formu doldururken bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ekleyin. Bu, maaşınız hesaplanırken ‘Aylık Bağlama Oranını’ artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır. Emekli maaşınızı artırmak için ‘çok çalışmak yerine’ nasıl çalıştığınıza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

YAŞ DA ETKİLİ

Sadece prim günü ve kazanç değil, yaş da emekli aylığını etkiliyor. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen ‘her bir yıl’, emekli aylığını yüzde 1 artırıyor. Kadınlar 55 yaşında emekli olursa, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanır. 60 yaşını doldurursa artış yüzde 10’a çıkar. Çalıştığınız işyerinde sigortanız yapılmadıysa, geç yapıldıysa veya kazancınız gerçek üzerinden SGK’ya bildirilmediyse dava açın.

Posta

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...