• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Kasım, Çarşamba


Kıbrıs müzakerelerinde toprak konusu ilk defa masada

Diplomasi

A- A A+

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında devam eden ve takvimi belirlenen müzakerelerin üçüncü gününde toprak konusu ilk defa masaya yatırılacak.

İsviçre'de devam eden zirvenin ilk iki gününde, 
ekonomi, Avrupa Birliği, mülkiyet ve yönetim-güç paylaşımı gibi daha önce ilerleme sağlanan başlıkların tamamlanması için müzakere yapıldı.

 Mülkiyet başlığında ilerleme sağlanmasına rağmen ikinci günün sonunda bu başlık tamamen kapanmadı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, zirvenin üçüncü ve dördüncü gününde, Federal Birleşik Kıbrıs’ın kurulması durumunda Kurucu Kıbrıs Türk ve Kurucu Kıbrıs Rum Devletlerinin idari sınır düzenlemelerinin temelini oluşturacak toprak kriterinin müzakere edileceği bildirildi.

Kriterlerde mutabakat sağlanması durumunda üçüncü safhaya geçileceği ifade edilerek 

zirvenin son günü olan 11 Kasım'da 
uzlaşılan kriterlerin harita üzerinde özlü bir şekilde konuşulması için "güvenlik ve garantiler" başlığının ele alınacağı Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı 5’li uluslararası konferansın tarihi kesinleştirilerek ilan edilecek.5’li konferans tarihinin kesinleştirilmemesi durumunda, masaya harita konusunun gelmeyeceği ve Kıbrıs'ta varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakatın bozulacağı ve sürecin ilerleyemeyeceği kaydedildi.

5'li konferans tarihi

BM ve diplomatik çevreler, bunca çaba başarısız olursa ve İsviçre'den 5'li konferans tarihiyle dönülmezse Rum tarafının bu konudaki sorumluluğunun büyük olacağını değerlendiriyor.

Kıbrıs sorunu 6 temel başlıktan oluşuyor:
 1. Ekonomi
, 2. Avrupa Birliği
, 3. Mülkiyet
, 4. Yönetim-Güç Paylaşımı
, 5. Toprak, 
6. Güvenlik ve Garantiler

.

Yarım asırdır devam eden müzakere sürecinin son 18 ayında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis, yaklaşık 200 saat süren 57 toplantıda bir araya geldi.

Aynı sürede iki tarafın müzakerecileri ve heyetleri ise 600 saati aşkın süren 129 toplantı yaptı. 

18 ayda kaydedilen ilerlemeleri BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Şimdiye dek görülmemiş eşsiz ilerleme” olarak nitelendirmişti.Mont Pelerin Zirvesi, nihai çözüme ulaşmak için sondan bir önceki son aşama olarak açıklandı.

İsviçre'deki Kıbrıs müzakereleri 11 Kasım Cuma günü sona erecek.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...