• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Kasım, Çarşamba


Paris'te Dünya Sosyal İş Akademisi'nin 4. toplantısı yapıldı

Diplomasi

A- A A+

Dünyada yoksulluğun azaltılması, sosyal işin geliştirilmesi, çevrenin korunması ilkelerinin geliştirilmesi, dayanıklı gelişmenin teorik ve pratik yönlerinin görüşülmesi amacıyla 30'dan yukarı ülkenin (ABD, İngiltere, Japonya, Çin, İspanya, Hindistan, Rusya, Fransa, Almanya, Bangladeş , Malezya, Azerbaycan) 300 kişiden fazla akademik kişileri, sivil toplum temsilcileri, aktivistler Paris HEC'de bir araya geldi. 9 Kasım 2016 tarihinde kendi işine başlayan uluslararası konferans? Nobel Barış Ödülü sahibi Prof.. Muhammed Yunus'un adına Yunus Sosyal İş Merkezi ve Fransa Parlamentosu tarafından temeli atılmış Paris HEC Akademik Merkezi tarafından gerçekleştirildi. Konferans çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren İş Alışveriş Merkezlerinin etkinliğinin stiumullaşdırılması, tecrübe paylaşımı, sosyal iş basit insanların hayatında uygulamasının incelenmesi açısından da önemlidir. Programda ülkemizden Azerbaycan Yunus Sosyal İş Merkezi Eş Kurucusu Uluslararası Avrasya Basın Vakfı Başkanı Umud Mirzeyev ve Azerbaycan İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Adalet Muradov yer alıyor.

1

Konferans gününün ikinci yarısında Kaliforniya (ABD), La Trobe (Avustralya), Renmin (Çin), Kyuşu (Japonya), UNEC (Azerbaycan), Technology Petronas (Malezya), Kasertsard (Tayland) üniversitelerinde Baker (ABD), Kings kolejlerinde, Oxford mali ve Sosyal İş Okulu'nda (İngiltere), EADA İş Okulu'nda (İspanya) oluşturulmuş Sosyal İş Merkezlerinin faaliyetleri tanıtıldı. UNEC rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov’un Azerbaycan'da yapılan sosyo-ekonomik reformlar, ülke başkanının bu alanda yürüttüğü siyaset, ülkede faaliyet gösteren devlet- sivil toplum- akademik kurumlar gibi sermaye sahipleri arasında ilişkilerin geliştirilmesi, sosyo-ekonomik programların bilimsel teorik yönleri hakkındaki bilgileri oldukça ilgiyle karşılandı. Prof.Dr.  Adalet Muradov Azerbaycan'da kurumsal sosyal sorumluluk, sosyal iş ve sosyal güvenlik alanında bilimsel teorik yaklaşımların, akademik araştırmaların, yoksulluğun azaltılması alanında etkinliğin ülke Cumhurbaşkanı'nın özel ilgisinde olduğunu ve öncelik teşkil ettiğini belirtti. Daha sonra UABV Başkanı Umud Mirzeyev ve UNEC rektörü Prof. Dr.  Adalet Muradov’un Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed Yunus’la bir saate yakın görüşleri gerçekleşti. Görüşme sırasında Umud Mirzeyev, Muhammed Yunus'un UABV’nin daveti üzerine bu yılın haziran ayında Azerbaycan'a ziyaretinin ülke için önemine değinerek, bu yolculuğun sadece ülkemizde, hatta bölgede ciddi yankı uyandırdığını belirtti. Onun mikromaliye ve sosyal iş alanında önerilerinin ülke yönetimi tarafından daima dikkate alındığını ve Bakü'de düzenlenen tartışmalardan oluşan fikirlerin gerçekte uygulaması için ciddi çalışmaların yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Muhammed Yunus Bakü’nün bugünkü gelişmesinden, ülkede sosyal ve ekonomik alanda yapılan hizmetlerden memnun kaldığını belirtti. Görüşme sırasında bir sonraki Sosyal İş Akademisi’nin UNEC’de düzenlenmesi, sosyal iş felsefesinin ERASMUS programına dahil edilmesi ve bu alanda Muhammed Yunus'un bilimsel yazılarının, röportajlarının Azerbaycan'da yayınlanması önerileri olumlu karşılandı. Not edelim ki, konferans çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren Sosyal İş Merkezlerinin etkinliğinin artırılması, deneyim paylaşımı, sosyal işin sıradan insanların hayatında uygunlamasının incelenmesi açısından oldukça önemlidir.

1

Nobel Barış ödülü sahibi Muhammed Yunus bu yılın 18-21 Haziran  tarihlerinde Bakü’yü ziyaret etti. Uluslararası Avrasya Basın Vakfı’nın girişimiyle, ADA ve İktisat Üniversitesi’inin birlikte düzenledikleri ziyaret sırasında önemli iş adamı, sosyal iş ve mikrokredinin kurucusu Muhammed Yunus Azerbaycan’da bazı önemli görüşler geçirmiştir. O, ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kabulünde olup, daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ekonomi Bakanlığı, aynı zamanda Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’nda üst düzey temaslarda bulunmuş, Azerbaycan'da yapılan ekonomik reformlarla ilgili profesyonel teklifler yaptı. Ziyaret sırasında ayrıca, dünya çapında bilinen önemli insanların katılımıyla UABV’nin merkezinde, onun Azerbaycanca’ya çevrilen "Fakirlerin Bnakacısı" (The Banker to the Poor) kitabının tanıtım töreni yapıldı, Muhammed Yunus İktisat ve ADA üniversitelerinde geniş izleyici önünde konuşmalar yaptı, onun katılımı ile bölgede ilk defa olarak, Bakü'de, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC), UABV ve Yunus Merkezi arasında imzalanan üçlü bildiriye göre kurulan Yunus Sosyal İş Merkezi (YSBM) açıldı. Merkez, şu anda UNEC’de faaliyet gösteriyor.

1

1

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...