• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Lavrov ve Zarif Suriye'yi konuşacak

Eurasia Diary
A- A A+

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile bugün Moskova'da gerçekleştireceği görüşmede Suriye krizine odaklanacaklarını söyledi.

Lavrov, Zarif ile görüşmeye geçmeden yaptığı açıklamada "Suriye ve çevresindeki duruma odaklanacağız. Zira son gelişmeler terörle mücadelede tavizsiz ve kararlı olunması gerektiğini, giderek sayıları artan provokasyonlara teslim olmamak gerektiğini bir kez daha ispatlıyor" dedi.

Görüşmeye Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in de katılacağını hatırlatan Lavrov, "Terörle mücadele, insani sorunlar ve görüşme sürecinin başlatılması da dahil olmak üzere Suriye'deki durumun tüm yönlerini ayrıntılı bir biçimde tartışacağız" diye ekledi. Lavrov ayrıca, İran ve Rusya'nın uluslararası terörizm ve radikallikle mücadele konusunda ortak bir yaklaşıma sahip olduğunu kaydetti. Nitekim Zarif de bunu doğruladı.

ZARİF: RUSYA İLE İKİLİ İLİŞKİLERİN HER ALANINDA KAYDA DEĞER İLERLEME SAĞLADIK

Zarif ayrıca "Rusya ile bölgesel ve uluslararası meselelerin yanı sıra siyasi ve ekonomik alanlar da dahil olmak üzere ikili ilişkilerin her alanında kayda değer bir ilerleme sağladık" ifadelerini kullandı. Muallim'in, Lavrov ve Zarif'in ikili görüşmesinin ardından toplantıya katılacağı belirtiliyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye