• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ekim, Perşembe


Suriye Meclis Başkanı Tahran'da Ruhani ile görüştü

Eurasia Diary
A- A A+

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Tahran’da Suriye Meclis Başkanı Hediye Halif Abbas ile görüşmesinde, ülkesinin terörle mücadelede Suriye hükümetine desteğinin devam edeceğini vurguladı.

İran lideri Ruhani, Suriye Meclis Başkanı Abbas ve beraberindeki heyetle yaptığı görüşmede “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye terörle mücadelede ve bölgede güvenliğin tesis edilmesi konusunda destek vermeyi sürdürecek” dedi. ​ 

​Suriye’nin ve bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunmasının temel kriter olduğunu kaydeden Ruhani, bölünmenin asla bölgenin çıkarına olmayacağını söyledi. Birçok Müslüman ülkenin ‘düşmanlar’ tarafından hedef alındığını, Yemen, Suriye, Irak, Libya ve Afganistan’ın bu planlardan dolayı ciddi sorunlar yaşadığını belirten İran lideri, Suriye hükümeti ve ‘muhalifler’ arasındaki müzakerekerin başarıya ulaşmasını ve en kısa sürede kapsamlı bir anlaşma sağlanmasını umduklarını dile getirdi.

Suriye Meclis Başkanı Hediye Halif Abbas da, Suriye halkının ülkenin geleceğine karar verecek tek taraf olması gerektiğini belirterek, bu süreçte her zaman Suriye hükümetinin yanında olan İran’a teşekkür ettiklerini söyledi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye