• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


Netanyahu: Ülkemizi Osmanlılardan kurtardığı için Avustralya'ya borçluyuz - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

vustralyalı mevkidaşı Turnbull'la bir araya gelen İsrail Başbakanı Netanyahu, "Ülkemizi Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz" dedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, BM Genel Kurulu için gittikleri New York'ta bir araya geldi.

Netanyahu'nun Turnbull'u İsrail'e davet ettiği görüşmeye ilişkin olarak İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun, "Avustralya askerlerinin yaptıklarından dolayı ve ülkemizi Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz. Bu büyük bir olaydı. Sanırım tarihteki son süvari saldırısı buydu" dediği aktarıldı.

TURNBULL: BİRÜSSEBİ'Yİ ZİYARET EDECEĞİM

Açıklamada Turnbull'un yanıt olarak "Evet bu doğru. Son süvari saldırısı Birüssebi'de (Be'er Sheva) gerçekleşti. Burayı ziyaret edeceğim" dediği belirtildi. Birüssebi, İngiliz ordusundaki Anzak atlı birliklerinin 1917'de düzenlediği saldırının ardından yaşanan muharebe sonrası Osmanlı İmparatorluğu'nun elinden çıkmıştı. Bu tarihten 1948'e kadar İngiliz manda yönetiminin idaresinde kalan şehir, bugünkü İsrail sınırları içinde kalıyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye