• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ağustos, Salı


Yemen’de Hadi hükümeti barış görüşmelerini kesti

Eurasia Diary
A- A A+

Mart 2015’ten bu yana iç savaşın devam ettiği Yemen’de hükümet, Husiler ve Ali Abdullah Saleh yanlılarının ‘hükümet konseyi’ kurma kararından sonra barış müzakerelerinden çekildiğini duyurdu.

Kuveyt’te süren barış görüşmelerine ilişkin Yemen Devlet Başkanı Mansur el Hadi’nin bürosundan yapılan açıklamada, hükümetin Husi milisleriyle süren görüşmeleri kesme kararı aldığı duyuruldu. Hükümet heyetine başkanlık eden Abdullah el Olaymi, görüşmelerin Şii Husi milislerinin paralel hükümet kurma kararı nedeniyle kesildiğini söyledi.

Husiler ile eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Saleh’in başkanlığındaki Genel Halk Kongresi’nin dün yapılan açıklamada tüm askeri, siyasi ve ekonomik meseleleri yönetecek bir ‘Hükümet Konseyi’ kurulması kararı alındığı duyurulmuştu. Konseyin amacının başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinden gelecek ‘tehlikelere karşı’ ülkenin korunması olduğu vurgulanmıştı.

Şii Husi milisleri ile Ali Abdullah Saleh yanlılarının ‘paralel hükümet’ kurduğunu savunan Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Ould Kheikh ise, bunun barış sürecine zarar verdiğini savundu. BM Temsilcisi, bu yıl BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen tasarının da ihlal edildiğini iddia ettiği açıklamasında, Husilerin 2014 yılı öncesindeki askeri pozisyonlarına dönmesini istedi.

Kuveyt’teki barış müzakereleri Nisan ayında başlamıştı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

ANF, Küveyt