• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


Çavuşoğlu: Rusya’yla yaşanan gelişmelerin ilk meyvesini turizme aldık

Eurasia Diary
A- A A+

Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la Soçi’de ‘yapıcı’ bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin ilk meyvesinin turizmde alındığını ifade etti.

Soçi kentindeki toplantı ve görüşmelerin ardından Antalya'ya gelen Çavuşoğlu, Antalya ve Alanya'nın bu yıl turizmde zor günler geçirdiğini ancak önemli olanın zor günlerde de dayanışma göstermek olduğunu vurguladı.

Rusya’yla ‘istenmeyen bir hadise’ yaşandığını söyleyen bakan, bu hadiseden sonra üzüntülerini de dile getirdiklerini ve Türkiye’nin ‘haklı oldukları yerde de yine diklenmeden dik durarak, sabırlı ve olgun’ tutumunu sonuna kadar sürdürdüğünü dile getirdi.

Rusya ile ilişkileri düzeltme konusunda karşılıklı adımlar atıldığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Önce bir mektup aileye ve yine üzüntülerimizi belirten ve telefon görüşmesi, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Putin'in. Bugün de biz, Sergey Lavrov ile güzel, yapıcı bir görüşme yaptık. Liderlerimizin telefonda görüştüğü konuları, nasıl takip edeceğimizi ve bundan sonra turizm başta olmak üzere her alanda işbirliğimizi daha da ileri nasıl götürebileceğimizi konuştuk. Aynı şekilde bölgesel konularda da farklı görüşlerimiz olsa bile diyalog içinde olup, bu anlamda da ortak hareket etme yollarını arayacağımız konusunda teyitleştik.

‘İNŞALLAH GÖRÜŞMELERİMİZ DAHA SIK OLACAK’

Dün Brüksel'deydik, bugün Soçi'de. Bu aslında Türkiye'nin çok boyutlu, yönlü birbirine alternatif olarak göstermeden izlediği başarılı dış politikanın da bir sonucudur, bir yansımasıdır. İnşallah bundan sonra görüşmelerimiz daha da sık olacak, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Putin'in yüz yüze görüşmeleri olacak. İlgili bakanlarımız görüşecek, adımları hızlı bir şekilde atacağız."

Rusya ile yaşanan olum gelişmelerin ilk ‘meyvesinin’ turizmde alındığını aktaran Çavuşoğlu, “(Rusya Devlet Başkanı) Putin aynı gün telefon görüşmesinden sonra talimatı verdi. Bugünkü bizim görüşmemizden sonra Başbakan (Dmitriy) Medvedev, sadece kısıtlamaların kalktığını ilan etmedi, 'Türkiye'ye gitmek isteyenler, bu güzel tatil imkanlarında faydalanmak isteyenler bu sene mutlaka faydalansın' diye açıklama yaptı" dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye