• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


‘Çavuşoğlu'nun Rusya'ya daha önce verdiği destekleri unutmadık'

Eurasia Diary
A- A A+

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 2010 yılında uluslararası arenada Rusya’ya yönelik desteklerini unutmadıklarını söyledi.

Sputnik'e konuşan Markov şu ifadeleri kullandı: "Rusya ve Türkiye arasında daha önce iyi ilişkilerin olduğunu kimse inkâr edemez. Burada önemli bir olayı hatırlamak isterim. Sayın Çavuşoğlu, 2010-2012 tarihleri arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı görevini yürütüyordu. 2010 yılında bazı Batılı güçler Ukrayna'da 1930'lı yıllarda yaşanan holodomor olayının (kıtlık nedeniyle milyonlarca insanın ölmesi) sözde soykırım kabul edilmesi için AKPM çatısı altında çalışmalar başlatmıştı. Fakat Çavuşoğlu'nun sunduğu objektif ve kapsamlı rapor sayesinde olayın sözde soykırım olarak tanınması reddedildi. Çavuşoğlu'nun bu desteğini hatırlıyoruz, unutmadık. Biz Rusya olarak Ukrayna'nın uluslararası alanda holodomorun soykırım olarak tanınması yönündeki taleplerine şiddetle karşı çıkıyoruz."

‘ÇAVUŞOĞLU'NUN RUS DİASPORASIYLA GÖRÜŞMELERİ OLUMLU'

Markov açıklamalarına şöyle devam etti: "Sayın Çavuşoğlu, Antalya ve Alanya'da Rus diasporası temsilcileriyle sık sık görüşüyor. Tabii bunları olumlu görüyoruz. Şahsen takdir ediyorum. Bizim Türkiye'de çok sayıda soydaşımız yaşıyor. Çavuşoğlu Rus soydaşlarımızla görüşerek güvenlik durumlarıyla ilgileniyor, bizzat güvence veriyor. Bunlar da olumlu gelişmeler."

Fuad Safarov/ Sputnik