• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Juncker: Rusya'ya gelmem bazılarının hoşuna gitmeyebilir ama...

Eurasia Diary
A- A A+

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF) için Rusya'ya giden Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "AB'nin Moskova'ya yönelik yaptırımlarının yürürlükte olduğu bir dönemde Rusya'ya gelmem bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Ama burada olma fikri hoşuma gidiyor. Zira sağduyunun Rusya'yla konuşmayı gerektirdiğine inanıyorum" dedi.

Brüksel'in Ukrayna krizi yüzünden Rusya'ya yaptırım getirdiği 2014'ten beri Rusya'yı ziyaret eden ilk AB kurumu lideri olan Juncker, "AB ve Rusya birbirine bağımlı ve birlikte çalışma sorumluluğunu paylaşıyorlar" dedi.

"Rusya—AB ilişkileri, onarılamayacakları noktayı geçmedi. Fakat konuşmamız gerekiyor" vurgusunu yapan Juncker, SPIEF kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le 'açık ve samimi' bir konuşma yapmayı beklediğini söyledi.

'BİRLEŞEN BORULARI AYRILANLARA TERCİH EDERİM'

SPIEF'nin açılışında konuşan Juncker, "Birbiriyle birleşen boru hatlarını, birbirinden ayrılan boru hatlarına tercih ederim" dedi.

Ayrıca Ukrayna'nın doğusundaki krize siyasal çözüm öngören Minsk Anlaşması'nın tamamen uygulanmasının 'Rusya-AB diyaloğunun başlangıç noktası' olması gerektiğini ifade eden Juncker, Kiev'in ise Moskova ve Brüksel'le nasıl ilişkiler kuracağına kendisinin karar vermesi gerektiğini söyledi.