• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Merkel'den Gürcistan'a vize muafiyeti desteği

Eurasia Diary
A- A A+

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gürcistan'a kısa süre içinde vize muafiyeti tanınmasından yana olduklarını, Gürcistan ve Ukrayna ile ilgili kararın eşzamanlı alınabileceğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gürcistan vatandaşlarına vize muafiyetinin kısa süre içinde yürürlüğe girmesinden yana olduğunu söyledi.

Berlin'de Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ile bir araya gelen Merkel, 'Almanya'nın Gürcistan'a vize muafiyeti konusunda AB Komisyonu'nun tavsiyesine karşı çıkmayacağını' kaydetti. Vize muafiyeti için öncelikle Avrupa Parlamentosu'nun askı mekanizmasıyla ilgili kararının beklenmesi gerektiğini de kaydeden Merkel, Gürcülere vize serbestisinin yürürlüğe girme tarihini açık bıraktı.

Komisyon'dan iki ülkeye de yeşil ışık

AB Komisyonu iki ülkenin de vize muafiyeti için gerekli koşulları yerine getirdiğini teyit ederek vize muafiyeti için tavsiyede bulunmuştu. Ancak AB İçişleri Bakanları geçen cuma günü yaptıkları toplantıda konuyla ilgili kararı ertelemiş, ertelemenin ardında Almanya, Fransa ve İtalya'nın çekincelerinin bulunduğu konuşulmuştu.

Almanya Başbakanı Merkel, AB ile Gürcistan ve Ukrayna arasındaki ortaklık anlaşmalarının eş zamanlı olarak imzalanmasının kendisi için önemli bir rol oynadığını belirterek, "İki ülke de koşulları yerine getirebilmek için büyük çaba gösterdi. Bir ülkeye diğerinin niye öne çekildiğini anlatabilmek kolay değil" diye konuştu.

Ukrayna'nın endişesi

Ukrayna geçen hafta AB'ye başvurarak, Gürcistan'a vize muafiyeti kararının öne çekilmemesini istemiş, bu durumun doğudaki savaş nedeniyle zaten zayıf durumdaki ülkede olumsuz iç siyasi etkilere yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

AB İçişleri Bakanları, 2015'te Sırplar için yürürlüğe giren vize muafiyeti ile iltica başvuruları sayısında yaşanan büyük artış nedeniyle fren mekanizması üzerinde anlaşmıştı. Göç akını durumunda vize muafiyetini geçici olarak askıya alacak düzenlemenin Türkiye, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan gibi diğer adaylar için de yürürlüğe sokulması öngörülüyor.

DW