• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Haziran,


Başbakan Yıldırım ve Aliyev ortak basın toplantısı - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

Başbakan Binali Yıldırım ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev düzenledikleri ortak basın toplantısında önemli mesajlar verdi. Aliyev, Almanya'nın skandal 1915 kararına ilişkin,"Almanya'nın kararı sipariştir. Ermeni meselesi bahanedir" dedi. Başbakan Yıldırım ise konuyla ilgili olarak "Dün Alman Parlamentosu'nda tarihi bir yalana imza atıldı. Bu karar bizim için hiçbir şey ifade etmiyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Azerbaycan temasları devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi. Aliyev ve Yıldırım gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İki liderin açıklamalarının ana konusu Alman Parlamentosu'nun dün almış olduğu skandal 1915 kararı oldu.

İlham Aliyev'in konuşmasından satır başları...

"ERMENİ MESELESİ BAHANEDİR"

Almanya'nın kararı sipariştir. Ermeni meselesi bahanedir. Almanya'nın kararı siyasi bir meseledir. Azerbaycan her zamanki gibi Türkiye'nin yanındadır. Hürmetli Başbakan'ın Bakanlık döneminde önemli işleri birlikte yaptık. Türkiye ile enerji ihaleleri global hale geldi. Bir söz var... Bizim icraa ettiğimiz projeler hem bizi güçlendirir hem de bölgenin istikrarını güçlendirir. Türkiye, Dünyada önemli bir güçtür. Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür. Bugünkü müzakereler eminim ki gelecek için güzel projelere yol açacaktır.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları...

ALMAN PARLAMENTOSU TARİHİ BİR YALANA İMZA ATTI

Azerbaycan Türkiye arasında artık bir gelenek oluştu. Bu gelenek Türkiye'de yeni bir hükümet kurulduğunda ilk ziyaretini Kıbrıs'a ardından Azerbaycan'a gerçekleştirir. Bu geleneğin de ötesinde farklı bir anlamda ifade ediyor. Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlet olarak geçmişten geleceğe uzanan bir birlikteliğimizdir. Azerbaycan Türkiye ilişkileri geçen 25 yıl içerisinde her alanda birçok mesafe katetti.

Bir takım uluslararası organizasyonlar toplanıp dağılıyorlar. Çözüm üretme zamanıdır. Türkiye olarak bu işin takipçidir. Her dakika toplanan kurumlar konu Azerbaycan ve Türkiye olunca işi ağırdan alıyorlar. Ne zaman Azerbaycan'ın toprakları geri verilirse o mesele çözülmüş olur. Bu konuyu uluslararası toplumun daha çok ciddiye alması gerekir. Dün Alman Parlamentosu'nda tarihi bir yalana imza atıldı. Bu karar bizim için hiçbir şey ifade etmiyor. Tarihçilerin bile itilaf halinde olduğu bir meselede Alman Parlamentosu'nun böyle bir karar alması köklü ilişkilerimize zarar vermiştir. Almanya siyasetçilerinin eminim ki daha sağlıklı bir değerlendirme ile tedbirleri kısa sürede alması beklenmektedir.

ALMANYA KENDİ AYIBINI SIRADANLAŞTIRMAK İSTEDİ

Bunlar olurken Azeri topraklarındaki katliamları görmemeleri talihsizliktir. Hocalı katliamı neden gündeme alınmıyor. Burada da bir çifte standardın olduğunu görüyoruz. Almanya kendi ayıbını sıradanlaştırmak için böyle bir kararla geçiştirme amacı taşımaktadır. Eski defterlerde en alt sırada biz varız. Uluslararası toplumun küresel olaylarda çifte standardı terk etmesi gerekmektedir. Almanya'daki bu karar sonrası dost ülke Azerbaycan'ın tavrını en üst düzeyde ortaya koyduğu için şükranlarımı sunuyorum.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ PROJELER

Türkiye ile Azerbaycan arasında çok önemli projeler var. Bunları değerlendirdik. Bu projeler sadece Azerbaycan'ın değil bölgenin geleceğini iilgilendiren projeler. Bu projeler sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla gelişti. Yeni doğalgaz sahalarının devreye girmesi ile buradaki ülkelerin gaz ihtiyacı da karşılanmış olacak. Bugün yapılacak Azerbaycan Kanada maçında da Azerbaycan'a başarılar diliyorum.

Sabah