• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ocak, Pazartesi


Azerbaycan'da ilk Yunus Sosyal İş Merkezi'nin açılışı yapıldı - FOTO GALERİ

Kültür

A- A A+

Bugün bölgede ilk kez Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nde (UNEC) oluşturulan Yunus Sosyal İş Merkezi (YSİM) açıldı. Açılışa Azerbaycan Cumhurbaşkanının Ekonomik Reformlar yardımcısı Natig Amirov, Eğitim Bakanı Mikail Cabbarov, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı İdris İsayev, Parlamentonun Ekonomik Komitesi Başkanı Ziyad Semedzade ve diğer resmi davetliler katıldı. Merkezin açılışını bildiren sembolik kırmızı kurdele kesen İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, Nobel Barış Ödülü sahibi Profesör Muhammed Yunus ve Uluslararası Avrasya Basın Vakfı Başkanı Umud Mirzeyev daha sonra yüksek davetlilerin katılımıyla üçtaraflı işbirliği memorandumunu imzaladı. Belgede taraflar arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, yoksulluğun giderilmesinde profesör Yunus’un fikirlerinin tanınması, Sosyal İş kavramının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

UNEC YSİM Azerbaycan’da ve bölgede sosyal iş fikrinin gelişimini desteklemek için akademik toplantılar, seminer, müzakere ve araştırmalar yapacak. Sosyal iş düşüncelerinin gerçekleştirilmesi yönünde sivil toplum kuruluşları, mikrokredi kurumları ve iş yapıları YSİM’nin faaliyetinin başarılı organize edilmesi hayata geçirilecektir. Merkez, ayrıca sosyal iş tasarım laboratuvarları yaratmakla beraber öğrenci değişimi programları, akademik tartışmalar, deneyim programları gibi gönüllü faaliyetler gerçekleştirecek. Merkezin yöneticisi UNEC’in öğretmen kadrosu içinden seçilecek.

Sonda Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammet Yunus, etkinliğe katılanlar için Azerbaycanca’ya çevrilen Yoksulların Bankacısı (The Banker to the Poor) kitabını imzaladı.

Dakka Yunus Merkezi, Bangladeş'te yoksulluğun azaltılması ve sürdürülebilir kalkınma alanında faaliyet gösteren sosyal iş merkezidir. Merkez, esasen sosyal işe dayalı profesör Yunus’un felsefesini yaymak ve paylaşmak için kurulmuştur.

Foto: Gurban Bekirzade

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...