• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Google'dan, Adile Naşit doodle'u

Eurasia Diary
A- A A+

Türk sinemasının efsane ismi Adile Naşit, doğum gününde Google tarafından unutulmadı. Google, Adile Naşit'i hafızalara kazınan görüntüsü ile, Hababam Sınıfı filminde kazan başında yemek pişiren Hafize Ana olarak doodle'a taşıdı. Peki Adile Naşit kimdir? Adile Naşit kaç yaşında öldü?

ADİLE NAŞİT KİMDİR?

17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Adile Naşit'in asıl adı Adile Keskiner'dir. Adile Naşit'in anne babası da sanatın içerisinden gelmektedir. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile komedyen Naşit'in kızıdır. Babasının vefat etmesinin üzerine öğrenimini yarıda bırakarak, 1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk tiyatrosuna girmiştir. İlk olarak Her şeyden biraz oyunuyla sahneye çıktı. Daha sonra Muammer Karaca'nın tiyatrosuna girdi. 1948'de komedi oyuncuları Aziz Basmacı ve Vahi Öz'le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı. Yine 1948 yılında Lüküs Hayat filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.

1950'de kendisi gibi tiyatrocu Ziya Keskiner ile evlendi. 1954'te yeniden Muammer Karaca Tiyatrosuna döndü ve 1960'a dek burada çalıştı. 1961'de eşi Ziya Keskiner ile abisi Selim Naşit Özcan ile birlikte, Naşit Tiyatrosu'nu kurdular.

Bu topluluğun dağılmasından sonra 1963'te girdiği Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu'nda, 1975'e kadar aralıksız olarak çalışmıştır. Adile Naşit, sinemaya ikinci ve asıl girişini 1970'lerde yaptı. 1976'da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Bu, Türk sinemasında 'star' olmayan bir başoyuncunun kazandığı ilk ödüldür. Rıfat Ilgaz'ın eserlerinden sinemaya aktarılan Hababam Sınıfı filmlerinin birçoğunda, müstahdem kadın rolüyle yer aldı ve buradaki oyunculuğuyla da büyük beğeni kazandı. 1978'den Uluslararası Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. 1981 yılında TRT televizyonunda "Uykudan Önce" isimli bir çocuk programı yapmaya başladı.

57 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Bu programda anlattığı masallar ve öykülerle, çocukların gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadın tiplemesini başarıyla oynadı ve kendine has bir üslupla yenileyerek karakteristik hale getirdi. Adile Naşit, 11 Aralık 1987 tarihinde, abisi Selim Naşit Özcan ise 20 Ağustos 2000 tarihinde vefat etmiştir.

Adile Naşit Ziya Keskinler çiftinin 1952 yılında bir çocukları dünyaya gelmiştir. Çocuklarının adını Ahmet koyan çift, oğullarını henüz 14 yaşındayken kalp ameliyatında kaybetme üzüntüsünü yaşamıştır.

Habertürk