• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Ocak, Cumartesi


Rusya, Suriye'deki güçlerini azaltmaya başladı

Çatışmalar

A- A A+

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Suriye'deki askeri güçlerini azaltmaya başladıklarını belirtip, Rusya'ya geri dönecek ilk grup arasında ülkenin tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov ve personelinin de yer alacağını belirtti.

"Başkomutan Vladimir Putin'in kararı doğrultusunda Suriye'deki güçlerimizi azaltmaya başlıyoruz" ifadelerini kullanan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ülkeden ilk olarak ayrılacak grup arasında Amiral Kuznetsov ve kruvazör Pyotr Velikiy'in yer alacağını belirtti.

PUTİN, SURİYE'DEKİ RUS ASKERİ VARLIĞININ AZALTILMASINI KABUL ETMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de Moskova ve Ankara'nın garantörlüğünde bir ateşkes anlaşması sağlanması sonrası bu ülkeden Rus askeri güçlerinin kısmen geri çekilmesi kararını almıştı. Putin, Rusya Savunma Bakanlığı'nın önerisi üzerine Suriye'deki Rus askeri varlığının azaltılmasını kabul ettiğini söylemişti. Rusya'nın terörle mücadele faaliyetlerine mutlaka devam edeceğinin  altını çizen Putin, "Suriye hükümetine terörle mücadele desteği vermeyi sürdüreceğiz. Tartus ve Hmeymim'deki Rus askeri üslerinin geliştirilmesi konusundaki anlaşmalara da bağlı kalacağız" demişti.

​Suriye'de ateşkes 30 Aralık gece yarısından itibaren yürürlüğe girmişti.

Eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam ve IŞİD ise ateşkese dahil edilmemişti.
 

Sputnik

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...