• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Aralık, Cuma


'Türkiye genelinde 500 binin üzerinde turizm işçisi işsiz kaldı'

Çatışmalar

A- A A+

Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Türkiye genelinde turizm sektöründe çalışan 500 binin üzerinde kişinin işsiz kaldığını söyledi.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye'de turizmin ciddi anlamda bir kriz yaşadığını belirten Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Türkiye genelinde 500 binin üzerinde turizm işçisinin işsiz kaldığını söyledi. Turizmin gözdesi olan Antalya'da yüzlerce işletmenin kapısına kilit vurduğunun altını çizen Yahyaoğlu, sadece Antalya'da 200 binin üzerinde turizm işçisinin işsiz kaldığını dile getirdi.

‘RUSYA PAZARINDAKİ KAYIP YÜZDE 92'

2015 yılında Rusya ve Avrupa'da da krizlerin yaşandığını, bu krizlerin Türkiye turizmini zaten etkilediğini belirten Yahyaoğlu, "İçte yaşanan gerginlikler, art arda patlayan bombaların ardından Rus savaş uçağının düşürülmesi eklenince bu kriz daha da derinleşti" dedi. Son duruma bakıldığında Rusya pazarında yüzde 92'lik bir kayıptan söz edildiğini sözlerine ekleyen Yahyaoğlu, Rusya ile krizin çözüldüğünden bahsedilse de bunun ekonomiye yansımadığını belirtti. 2016 yılının krizler yılı olduğunu sözlerine ekleyen Yahyaoğlu, "Halen kriz geçmiş değil tam tersi derinleşerek devam ediyor. 2017 yılında da bu kriz daha da derinleşeceğe benziyor" dedi.

Türkiye genelinde turizm sektöründe yaşanan kaybın yüzde 50'yi bulduğuna vurgu yapan Yahyaoğlu, yıllık beklenen turizm gelirinin 32 milyar dolar olduğunu ancak Rusya pazarında yaşanan yüzde 92'lik kayıp hesaplandığında bu rakam 22 milyar dolarda kaldığını, yani 10 milyar dolarlık kaybın yaşandığını ifade etti. Türkiye'de turizm sektörünün ana damarını Rusya ve Almanya pazarlarının oluşturduğunu dile getiren Yahyaoğlu, "Türkiye'nin turizm pazarının yüzde 40'nı Alman pazarı, yüzde 30'unu ise Rus pazarı oluşturuyor. Biz hem Rus hem de Alman pazarını kaybediyoruz" şeklinde konuştu.

'OTELLERİN YÜZDE 30'U HİÇ AÇILMADI'

Ekonomik kriz ile birlikte Antalya'da bulunan otellerin yüzde 30'unun kapısının dahi açmadığını, yüzde 10'nun ise sezonun açılmasından 1 ay sonra kapandığını belirten Yahyaoğlu, geriye kalan işletmelerin ise, rezervasyonların düşük olmasından kaynaklı daralmaya gittiğini ifade etti. Kapanan bu işletmelerde işsiz kalan turizm işçilerinin ise kıdem tazminatı ve işsizlik sigortası haklarından yararlanmadığını söyleyen Yahyaoğlu, 10 binlerce işçinin maşlarının ödenmediğini ve 100 binlerce işçinin mağdur edildiğini belirterek, "Önümüzdeki dönem işletme iflasları daha çok yaşanabilir ve burada çalışan yüz binlerce işçi ise doğrudan etkilenecektir" dedi.

‘OHAL, KRİZİ DAHA DA DERİNLEŞTİRDİ'

Türkiye'de ekonomik değil, siyaset ve demokrasi krizi olduğunu vurgulayan Yahyaoğlu, OHAL uygulamalarının ekonomik krizi derinleştirdiğini belirtti. Türkiye'nin freni patlamış kamyon misali duvara toslamaya doğru gittiğinin altını çizen Yahyaoğlu, "Türkiye'nin acil demokrasiye ve barışa ihtiyacı var. Sorunlar KHK'lar ve OHAL ile çözülemez. Şu an Türkiye normal değil. Türkiye'nin acilen normalleşmesi gerekir" diye belirtti.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...