• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
30 Ekim,


Barzani: ABD için değil kendimiz için savaşıyoruz

Eurasia Diary
A- A A+

IKBY Başkanı Barzani "Amerika Kürtleri kullanmıyor çünkü biz onlar için değil kendimiz için savaşıyoruz. Yardımlarını da memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el Hekim'le birlikte Musul'da kameralar karşısına geçti. ABD'nin Kürtleri kullandığı yönündeki iddialara yanıt veren Barzani, "Amerika Kürtleri kullanmıyor çünkü biz onlar için değil kendimiz için savaşıyoruz. Yardımlarını da memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Başika'yı IŞİD'den temizlediklerini söyleyen Barzani, anlaşma doğrultusunda Peşmerge güçlerinin Musul'a girmeyeceğini bir kez daha söyledi.

Barzani Musul operasyonu çerçevesinde Başika'nın IŞİD'den geri alınması için başlatılan harekatta, Türkiye'nin topçu atışıyla kendilerine destek verdiğini ise yalanlamadı. Barzani, "Türkiye'nin ağır silahlarının Başika (harekatına) dahil olduğuna dair bilgim yok" diye konuştu. 

Hekim de, "IŞİD'le mücadelemize Türkiye'nin destek vermesini istiyoruz ama Bağdat'ın onayıyla. Türk askerleri Bağdat'ın rızası dışında geldi. Bu yüzden çekilmlerini istedik" ifadelerini kullandı.

BARZANİ: RAKKA'YLA İLGİMİZ YOK, KENDİ CEPHEMİZDEKİ SAVAŞLA İLGİLENİYORUZ'

Öte yandan Barzani, "Rakka operasyonuyla ilgili değiliz. Biz kendi cephelerimizdeki savaşla ilgileniyoruz" dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye