• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Türkmen temsilcileri: “Türkmenlere yapılan zulümlere karşı sessiz kalmayın” - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Irak'ta yıllardır yaşanan kargaşadan ve iç savaştan en çok Türkmenler zarar görmektedirler. 2014 yılının haziran ayında İŞİD terör örgütünün işgal ettiği Irak topraklarının yarısı Türkmen yerleşim bölgelerine aittir. Özellikle Musul ve Telafer'de çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 200 bin Türkmen DAEŞ'ten kaçarak yer yurtlarından oldular ve güney şehirlerde göçmen kamplarında yerleştirildiler.

Son günlerde de Musul'u İŞİD elinden kurtarmak için operasyon başlatan Irak askeri güçlerine karşı İŞİD yine Türkmen bölgelerinde terör eylemleri yapmaya başladı. 150 civarında terörist Kerkük şehrine sızarak masum insanları öldürmek ve terör eylemleri yapmak için harekete geçtiler. Buna karşı asayiş güçleri ile Kerkük vatandaşları büyük çaba harcayarak akşam saatlerine kadar teröristleri etkisiz hale getirdiler. Çatışmalarda ne yazık ki birçok Türkmen güvenlik görevlisi şehit düşerken Kerkük'ten yayın yapan Türkmeneli kanalı haber müdürü de İŞİD güçlerinin keskin nişancısının hedefi olarak şehit düştü.

Diğer yandan müttefik güçlerin savaş uçağı tarafından bombalanan Kerkük'ün güneyindeki Dakuk ilçesindeki taziye merasiminde onlarca günahsız kadın şehit düştü ve yaralandı. Irak'ta hep Türkmenlerin hedef alındığı son dönemlerde Türkmen toplumunu temsil eden Erbil ve Bağdat'taki Türkmen temsilcileri dünya kamuoyunu ve uluslararası örgütleri Irak'ta sivillere karşı ve özellikle Türkmenlere karşı yapılan zulümlere karşı sessiz kalmamaya çağırdı.

1

Muhammet Sadettin İlhanlı- Türkmen Kalkınma Partisi Genel Başkanı, millet vekili.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye