• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
31 Aralık, Cumartesi


Musul operasyonundan detaylar

Çatışmalar

A- A A+

2003'ten beri Irak'ta yürütülen en büyük harekat olan Musul operasyonu, üç ayrı merkezden yönetiliyor. Operasyonun ana üssü Kuveyt ama Irak'ta da farklı harekat merkezleri bulunuyor. Bağdat'ta Irak Başbakanı İbadi'nin de operasyonu takip ettiği ortak harekat merkezi var. Peşmerge güçleriyle eş güdümü sağlamak için Erbil'de de bir üs, Mahmur'da ise Ninova kurtarma harekat merkezi bulunuyor.

Operasyona dahil olan ülke sayısı 36. Hava gücü olarak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa var. Amerikan savaş uçakları ve Charles de Gaulle savaş gemisinden kalkan Fransız jetleri, DEAŞ hedeflerini vuruyor. Musul harekatında Amerikan, İngiliz ve Fransızların yoğunlukta olduğu 700 kişilik özel operasyon gücü de aktif görev alacak. Yine 400'den fazla ABD askeri de zırhlı güçlerle ve topçu bataryalarını yönetecek. Kent çevresinde konuşlu kara gücü sayısı 30 bini bulmuş durumda. Bunlar içinde Irak ordusu, Peşmerge, Şii milis güç Haşdi Şabi, Saddam rejimine bağlı askerlerin korduğu Nakşibendi ordusu var. Türkiye'nin eğittiği 3 bin Iraklı Sünni gücün yarısı, yani bin 500'ü de operasyonda yer alıyor.

DEAŞ'ın Musul'u ele geçirmesinden sonra Şii din adamı Ayetullah Ali es-Sistani'nin 'cihat' çağrısı üzerine kurulan Haşdi Şabi, İran'a yakınlığı ve Sünnilere karşı mezhepçi yaklaşımıyla biliniyor. Haşdi Şabi, Şii milis gücü Sünnilerce sevilmiyor. Nedeni, yakın geçmişte yaşanan kötü deneyimler. Bu güçler, Musul'a değil 100 kilometre uzaklıktaki Havice'ye yönlendirildi.  Amaç mezhepsel gerginliğin önüne geçmek.

Haşbi Şabi'nin 300 bine yakın silahlı taraftarı olduğu tahmin ediliyor. Milis güçlerinin Musul'a yönelik operasyonda Irak ordusu ile birlikte hareket etmesi bekleniyor. Şii milis gücü Havice'deki sivillerin korkması için hiçbir neden olmadığını söyleyerek, tedirginliği gidermeye çalışıyor. Hareketin sözcüsü Fali el Hüseyni, "Bizim görevimiz onları IŞİD zorbalığından kurtarmak. Biz kardeşiz, düşman değiliz" dedi. Ancak bu sözler Sünnilerdeki korkuyu azaltmış görünmüyor.

CNN Türk

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...