• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ekim,


Yemen'de Husilerden şartlı teklif

Eurasia Diary
A- A A+

Yemen'de Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine, saldırıların durmasına karşılık sınırdaki saldırıları durdurma önerisinde bulunduğu bildirildi.

Husilerin devrik lideri Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresiyle (GPC) oluşturulan Yüksek Siyasi Konsey temsilcisi Salih es-Samad, başkent Sana'da 26 Eylül devriminin 54'üncü yıl dönümü kutlamaları münasebetiyle konuşma yaptı.

Husilerin kontrolündeki SABA haber ajansında yayınlanan konuşmasında Samad, "Yemen'e kara, hava ve denizden yapılan saldırıların durması ve ablukanın kaldırılması şartıyla Suudi Arabistan sınırındaki operasyonları ve sınıra yönelik roket atışlarını durdurma" önerisinde bulundu.

Samad, koalisyon güçlerinin bu öneriye ve aklın sesine kulak asmaması durumunda direnmek için kolları sıvayacaklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Yemen hükümetinin talebi doğrultusunda Mart 2015'ten bu yana Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon tarafından, meşru yönetime darbe yapan ve Eylül 2014'ten beri başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolü altında tutan Husilere hava ve kara saldırıları düzenleniyor.

Sana ve diğer bazı kentleri elinde tutan ve İran tarafından desteklendiği ifade edilen Husiler, Suudi Arabistan sınırındaki Necran ve Cazan kentlerine katyuşa füzeleri, diğer şehirlere ise balistik füzeler ile saldırıyor.

Sınır bölgelerindeki ateşkesin sona ermesinin ardından birkaç haftadır Husiler ile Suudi Arabistan birlikleri arasında çatışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Suudi Arabistan medyasında son aylarda yer alan haberlerde, Cazan bölgesinde bulunan Samita ile Ed-Dayir'e bağlı bölgelerdeki bazı köylerin tahliye edildiği bildirilmişti.

Yemen'de 26 Eylül devrimi, Mütevekkili Krallığı'na karşı 1962 yılında başladı. 1962-1970 yılları arasında Mütevekkili yanlıları ile Cumhuriyetçiler arasında çıkan iç savaşı Cumhuriyetçiler kazandı.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

AA