• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
26 Ağustos, Cuma


Füzuli ve Cebrayıl’ın Ermenistan tarafından işgalinin 23. yılı - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

Bugün, Azerbaycan’ın Füzuli ve Cebrayıl bölgelerinin Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmesinin 23. yıldönümü.

23 Ağustos 1993 tarihinde, Füzuli bölgesinin 51 köyü ve merkezi, Ermeniler tarafından ele geçirildi. Bu işgal sonucunda, Füzuli’de yaşayan 55.000’den fazla kişi anavatanlarını terk etmek zorunda kaldılar.

1386 km² yüzölçümüne ve yaklaşık 105.000 nüfusa sahip Füzuli’de, işgalden kurtarılmış 13 yerleşim yeri ve 20 köy bulunuyor. Yerleşim yerlerinden 12’si, işgalden kurtarılan bölgelerde kuruldu ve ülkesinde yerinden edilmiş kişiler geçici olarak bu yerleşim yerlerine yerleştirildiler.

Ermeni işgali sonucunda Füzuli’nin 1100’den fazla sakini şehit oldu, 113 sakini tutsak edildi ve 1450 kişi de sakat kaldı.

Yapılan incelemeler sonucu, işgal döneminde Füzuli’nin doğal kaynaklarına ilişkin birçok tahribat gerçekleştiği belirlendi. Ermeniler, ormanlık bir bölgede bulunan Dovlatyarlı köyündeki tüm ağaçları kestiler ve Gochahmadli ve Yaglivand köylerindeki yol boyunca uzanan yeşil alanları tahrip ettiler.

Füzuli ile birlikte aynı gün Cebrayıl bölgesi de Ermenistan tarafından işgal edildi. 1050 km²’lik yüzölçümüne sahip Cebrayıl’ın ele geçirilmesi sonucunda, 72 ortaokul binası, sekiz hastane, beş cami, iki müze, 129 tarihi anıt ve 149 kültür merkezi işgal altında kaldı.

Cebrayıl’dan olan 61.100 kadar ülkesinde yerinden edilmiş kişi, ülkenin 58 bölgesindeki 2.000’den fazla yerleşim alanına yerleşti.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

Trend.az