• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


BM'den Halep için ateşkes çağrısı

Eurasia Diary
A- A A+

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Remzi Ezzeldin Remzive Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland BM insani erişim çalışma grubu toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Cenevre'deki Suriye görüşmelerini ağustos ayınının sonunda tekrar başlatmayı hedeflediklerini belirten Remzi, "Askeri faaliyetlerin yoğunlaşması nedeniyle insani durumla ilgili hayal kırıklığımız sürüyor." diye konuştu.

Müzakerelerin tekrar başlaması için bütün taraflarla görüşmeye devam ettiklerini ve Suriyeli muhalifler olmadan görüşmelerin yürütülemeyeceğini belirten Remzi, Halep'teki çatışmalar ve insani duruma ilişkin ise, "Rusya ve Suriye hükümeti ile sivillerin korunması ve uluslararası insani hukuka uyulması konusunda yoğun görüşmeler yapıyoruz." dedi.

Halep'te ateşkesin sağlanması yönündeki bir soruya da Remzi, "Çatışmaların durdurulması için eş başkanlar (Rusya ve ABD) arasında yoğun istişareler sürüyor. Biz de çeşitli taraflarla görüşüyoruz. BM Suriye Özel Temsilcisi geçen hafta Tahran'daydı, ben Şam'daydım. Hala zamanımız var. Umudumuzu yitirmiyoruz, yitiremeyiz de. Sabırlı olalım. Sanıyorum birkaç gün içinde bir ilerleme olacak." cevabını verdi.

Rusya, ABD ve ISSG ülkelerine insani yardımların ulaştırılması konusunda çağrı yapan Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Egeland ise "En kısa sürede yardımların ulaştırılması gerekiyor, insanlar tahliye edilemediği için kan kaybından ölüyor ve açlık kapıda." uyarısında bulundu.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

AA