• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


Irak güçleri Musul'da IŞİD'in elindeki 3 köyü geri aldı

Eurasia Diary
A- A A+

Irak ordusu Komutanı Albay Emin Şeyhani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ'in, Musul'da elinde tuttuğu köylere yönelik sabahın erken saatlerinde operasyon başlatıldığını ve şu ana kadar Kerame, Mensur ve Mehel köylerinin geri alındığını söyledi.

Operasyon sırasında uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da güvenlik güçlerine destek verdiğini belirten Şeyhani, DAEŞ'e ait birçok hedefin vurulduğunu ve çıkan çatışmalar sonucu 29 militanın öldürüldüğünü söyledi.

Irak ordusunun kayıplarına ilişkin ise Şeyhani, 4 askerin hayatını kaybettiğini aktardı.

Siviller güvenli bölgelere kaçıyor

Terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde yaklaşık iki yıldır yaşayan aileler, bölgelerinin geri alınmasından sonra, ilk fırsatta evlerini terk edip, güvenli bölgelere geçiyor.

Askeri kaynaklar kurtarma operasyonu sonucu geri alınan köylerdeki 400 civarında ailenin, Irak ordusunun konuşlandığı noktalara yöneldiğini ifade etti.

DAEŞ mağduru siviller, can güvenliklerini sağlamak için yaya ve araçlarla Mahmur ilçesindeki Dibege Çadır Kampı'na doğru yola çıktı.

Irak Savunma Bakanı Halit el Ubeydi, 12 Haziran tarihinde Musul'u kurtarma operasyonun ikinci aşamasının başladığını duyurmuştu. 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

AA