• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
8 Eylül, Perşembe


"Minbiç operasyonu ABD-Türkiye ilişkileri için sınav"

Eurasia Diary
A- A A+

İngiliz Financial Times gazetesi, ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG /QSD), Türkiye sınırında ve IŞİD'in kontrolündeki Minbiç bölgesini ele geçirmek amacıyla başlattığı harekatın Washington'un Ankara ile ilişkileri için bir sınav olacağını yazdı.

Financial Times, Kürtlerin liderliğindeki ve bazı Arap savaşçı grupları da içeren Demokratik Suriye Güçleri'nin Minbiç bölgesini ele geçirmesi halinde, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin gözlerini Rakka kentine dikeceklerini belirtti.

Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzakta olan Minbiç, IŞİD'in sınır bölgesinde kontrol ettiği stratejik noktalardan birisi olarak görülüyor.

Minbiç'in güneydoğusundaki Rakka ise IŞİD'in Suriye'deki kalesi olarak biliniyor.

'YOĞUN TARTIŞMALARA NEDEN OLAN BİR KONU'

Financial Times'ın Washington muhabiri Geoff Dyer ile Beyrut muhabiri Rebecca Collard'ın imzalarını taşıyan haberden bazı satırlar ise şöyle:

"Minbiç bölgesinin IŞİD’den temizlenmesi uzun süredir ABD ile Türkiye arasında yoğun tartışmalara neden olan bir konu. Türkiye, Suriye Kürtlerinin bölgeyi ele geçirmesi halinde, güney sınırındaki geniş bir alanı kontrol altında tutmasından endişe ediyor.

"Ankara, Suriye'deki en büyük Kürt gücü olan Halk Koruma Birlikleri'nin (YPG), 30 yıldır silahlı mücadele verdiği terör örgütü PKK'nin kolu olduğuna inanıyor.

"Amerikalı yetkililer, altı aydır DSG'de daha fazla Arap savaşçının olması için çaba harcadıklarını söylüyor. Suriye'nin kuzeyindeki Arap bölgeleri IŞİD'den alındığında, söz konusu alanlarda yine bu savaşçılar kullanılacak. Bu şekilde hem Türkiye'nin kaygıları giderilecek, hem de Kürtlerin kontrolü altında yaşamak istemeyen Sünni halkın olası tepkileri azaltılmış olacak."

Financial Times'a konuşan ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, son aylarda Suriye'ye gönderdikleri özel birliklerin, DSG’de daha fazla Arap savaşçının görev yapması için çalıştıklarını söylemiş ve eklemiş:

"Suriye'nin kuzeyindeki güçlerin çok büyük bir çoğunluğu hala Kürt. Ancak 6-8 aya öncesine göre içlerinde çok daha fazla Arap var."

TÜRKİYE ABD'YE 'ORTAK OPERASYON' ÖNERMİŞTİ

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla da Demokratik Suriye Güçleri'ne destek verdikleri biliniyor.

Türkiye daha önce YPG'nin, Cerablus-Azez hattı arasındaki Minbiç'te ilerlemesini istememişti.

BBC Türkçe

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye