• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
10 Mayıs, Salı


Suriyeliler evlerine dönmeye başladı

Eurasia Diary
A- A A+

Rus ordu birlikleri, Esed rejimine karşı silahlı mücadeleye son verme kararı alan Kokab kasabasına basını davet etti.

Euronews'ta yer alan habere göre, muhalif güçlerin kontrolü kaybettiği bölgeye askerlerle birlikte giren euronews muhabiri Denis Loctier, Kokab’daki durumu yerinde gördü: “Şubat ayında başlayan kısmi ateşkesin ardından bazı bölgelerde Suriyeliler evlerine geri dönmeye başladı. Hama ve Halep arasındaki bu kasaba kısa bir süre önce sıcak çatışmalarda bir cepheydi. Bugün Rus uzmanların arabuluculuğunda taraflar bir uzlaşmaya imza atıyor.”

Evlerine dönen kasaba sakinleri gazetecilere konuştu : “Teröristler nedeniyle dört yıl önce buradan kaçmıştık. Topraklarımıza dönmek için şimdi anlaşma imzaladık ve bundan sonra kimsenin buraya gelip terör eylemi yapmasına göz yummayız.”

Bu arada muhalif saflarda savaştığı bildirilen 20 kişi kasabada kontrolü sağlayan hükümet güçlerine teslim oldu. Bu şahısların yargılanacağı fakat Esed karşıtlarını silah bırakmaya teşvik için idam cezası almayacakları açıklandı.

Şam rejimiyle birlikte hareket eden Rus güçlerin sözcüsü euronews mikrofonuna bölgedeki gelişmeleri anlattı: “Bu insanların evlerine dönüşünü sağlamaya çalışıyoruz. Hükümet güçleriyle iletişim kurmalarına yardım edip iki tarafı müzakere masasına oturttuk. Böylece cephe hattının bu kasabadan uzağa çekilmesi konusunda uzlaştılar.”

Suriye’nin kuzeybatısındaki Kokab ve çevresi Esed’a bağlı ordu güçleriyle muhalif savaşçılar arasındaki şiddetli çatışmalardan nasibini alan yerlerden biri. Enkaza dönen yerleşim yerinde ateşkesin kalıcılığına ilişkin endişeler giderilebilmiş değil.