• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
4 Mayıs, Çarşamba


Ermeni gazeteci Karapetyan: Ermenistan Karabağ'dan çıkmalı

Eurasia Diary
A- A A+

Ermeni diasporasının ünlü ismi, Ermenistan'ı Karabağ'dan çıkmaya ve komşulara karşı asılsız iddialara son vermeye çağırdı.

 «İnterfaks-Azerbaycan» Ajansı, ünlü Ermeni gazeteci, «Literaturnaya Kanada» (Edebi Kanada) almanakının Genel Yayın Editörü Vaagn Karapetyan'ın Ermenistan'a ve Ermeni kamuoyuna başvurusunu yayınladı. Sözde "Ermeni soykırımı" nın yıldönümü kapsamında yayınlayan başvuruda Ermenistan, komşulara karşı asılsız iddialardan ve bölgedeki bozucu faaliyetlerden vazgeçmeye çağrılıyor.

İlk olarak Ermenistan-Azerbaycan cephesinde yaşanan son kanlı çatışmalara değinen Karapetyan, «Karabağ anlaşmazlığının çıkış yolu var mı?!" diye soruyor  ve kendisi de soruya cevap veriyor: " Evet var! Çıkışın da öyle giriş olan yerde olması herkesçe bilinmektedir. "

"Bugün 1988 yılında Dağlık Karabağ Vilayet Konseyi'nin Azerbaycan'dan ayrılmakla ilgili karar kabul etmesi ve bu kararın onaylanması talebi üzerine Moskova'ya, SSCB Yüksek Sovyeti başvuru yapması çok konuşuluyor. Fakat çok az kişi, SSCB Yüksek Sovyeti'nin bu kararı doğrulamadığını biliyor. Demek ki, Dağlık Karabağ'daki Azerbaycan'a uymayan mevcut yönetim meşru değil. Bu yüzden Ermenistan SSCB kararını kesin şekilde dikkate almalı, ayrıca BM kararlarına uymalıdır - işgal edilmiş araziler vilayetin geniş özerkliğine ve insan haklarının korunacağına teminat alarak Azerbaycan'a iade edilmelidir "- diye Vaagn Karapetyan vurguluyor.

Ermeni gazeteci bu sıraya daha bir engelin eklenmesinden rahatsız. «Bu sorunlara daha biri katılabilir. Konu Rusya Devlet Duması'na sunulan 'Ermeni soykırımı'nın inkarı için suç sorumluluğunu öngören kanun projesinden gidiyor ... Kendimiz kendimize soralım, bu kanun Ermenilerine ne için gerekli?" Diye Karapetyan sordu.

Vaagn Karapetyan, Ermenilerin kendilerini soykırıma uğramış Yahudilerle eşit tutmasıyla da ilgili fikir belirtti. «Benim soydaşlarım savaş sonrası Almanya'nın Yahudi halkı önünde özür dilemesini örnek olarak göstermeyi çok sever. Bu mukayese doğru değil çünkü Yahudilerin tek suçu Almanya'da yerleşerek Almanların kendilerinden iyi yaşamaya başlamalarıydı. Ermeniler ise, hiç kimseye sır değil ki, bütün Rus-Türk savaşı sırasında açıkca Rus ordusuna yardım etmiş, Türk birliklerinin ilerlemesi, onların dislokasyonu hakkında bilgiler vermiş, Ruslara yiyecek yardımında bulunmuş, rus ordusuun sıralarında vuruşmuş, bir sözle ifade edersek, beşinci kolon oluşturmuşlar,»diye Karapetyan vurguluyor.

Başvurusunun sonunda Ermeni gazeteci Türklerle Ermenilerin eski kırgınlıkları bir kenara bırakıp, bir birine katkı vermeye çağırıyor.