• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
4 Mayıs, Çarşamba


Azerbaycan- Ermenistan cephe hattına yakın bölgelerde durum - Avrasya Günlüğü’nden özel - FOTO GALERİ

Eurasia Diary
A- A A+

Azerbaycan- Ermenistan cephe hattına yakın bölgelerde bulunan Avrasya Günlüğü muhabirlerinin edindiği bilgiye göre, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin top, havan ve füzelerle açtıkları ateş sonucunda Terter, Ağdam, Goranboy, Hocavend ve Füzuli’de sivil halkın yaşadığı köylerde yüzlerce ev dağıtılmış veya kullanılmaz hale getirilmiştir.

Ermeni askerlerinin top ateşine en çok maruz kalan Terterin 29, Ağdamın 10, Goranboyun 5, Hocavendin 5, Füzulinin ise 10'dan fazla köyü olmuştur.

İlk bilgilere göre, havanlardan ve ağır silahlardan sürekli ateşe maruz kalan Terter ilinin merkezi de dahil olmak üzere diğer ilçe ve köylerde okullar, yüzlerce yerleşim evi ve tarım alanları mahvedilmiştir. Birkaç ev ise patlamadan sonra tamamen yanmıştır.

5 Nisanda Nahçivan Özerk Cumhuriyetinde Ordubad, Şahbuz ve Babek bölgeleri Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından iriçaplı silahlar ve el bombalarıyla ateşe maruz kalmıştır. İlçede yerleşim birimleri ve tarım alanları hasar görmüştür.

Bugün sabah saatlerinde karşı taraftan açılan havan ateşi sesleri birkaç kez duyulmuştur. Şu anda insanlar kendi tarım işleri ile uğraşıyor ve bölge sakinleri normal hayatlarına devam ediyorlar. Rayonlarda bazı evlere düşen ve patlamamış askeri silahların etkisiz hale getirilmesi devamlı olarak gerçekleştiriliyor.

Terter, Fizuli, Goranboy bölgelerinde Azerbeycan Ulusal Mayından Arındırma Ajansı tarafından tehlikeli silahların etkisiz hale getirilmesi eylemleri gerçekleştiriliyor.

Avrasya Günlüğü bu bölgelerde çekilen fotoğrafları sunuyor

 

 

 

1