• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Ocak, Perşembe


Daily Telegraph: Türkiye İngiliz YPG'lilere terörist muamelesi yapacak

Analitik Merkez

A- A A+

Daily Telegraph'ta dikkat çeken haber... Daily Telegraph gazetesi, Ankara'nın YPG'ye katılan İngiltere vatandaşlarını 'terörist' olarak tanımladığını ve çatışmalar sırasında karşı karşıya gelinmesi durumunda Türk ordusunun İngiltere vatandaşı YPG'lilere 'terörist muamelesi' yapacağını yazdı. İngiliz gazete YPG'ye danışmanlık yapan İngiliz özel kuvvetlerinin de risk altında olduğunu savundu...

Daily Telegraph, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG içindeki İngilizlerle ilgili dikkat çeken bir habere imza attı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Daily Telegraph, Türkiye'nin kendilerine 'Bob Crow Taburu' adını veren YPG altında çatışan İngiltere vatandaşlarını terörist olarak tanımladığını ve çatışmalar sırasında karşı karşıya gelinmesi durumunda Türkordusunun İngiltere vatandaşı YPG'lilere terörist muamelesi yapacağını ileri sürdü.

Gazetede yer alan ifadeler özetle şöyle:

"Başbakan Binali Yıldırım'ın sözcüsü Yunus Akbaba, 'Bunlar (YPG) terör örgütü. Bunların flaması altında çatışan herkes de terörist olarak kabul edilecektir' dedi. Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı YPG saflarında savaşan en az 6 İngiltere vatandaşı var. Ankara'dan gelen açıklamalar, NATO üyesi Türk askerinin İngiltere vatandaşlarına ateş açabileceği sinyalini veriyor. Haftasonu Türkiye tarafından açılan topçu ateşinin İngiltere vatandaşı gönüllülerin de bulunduğu mevzilerin çok yakınına düştüğü tahmin ediliyor"

'İNGİLİZ ÖZEL KUVVETLER DE RİSK ALTINDA'

Haber şöyle devam ediyor: "YPG'yle birlikte savaşan 100 civarında ABD'li, Kanadalı, Alman, Fransız ve İsveçli de bulunuyor. Macer Gifford adını kullanan bir yabancı gönüllü, İngiltere'nin Ankara'dan gelen tehditleri ciddiye alması gerektiğini ifade ediyor. Daily Telegraph'a konuşan Gifford, "Buradaki yabancıların büyük kısmı daha önce Irak ya da Afganistan'da görev yapmış eski askerler. Diğerleri ise solcu gruplardan geliyor. Bizi hiçbir şekilde terörist olarak tanımlayamazsınız" diyor"

Daily Telegraph YPG'ye danışmanlık yapan İngiliz Özel Kuvvetleri'nin de Türkiye'nin açtığı ateşin hedefi olma riskiyle karşı karşıya kaldığını yazdı, "Zaten karmaşık olan Suriye'deki çatışma ortamı, Türkiye'nin son müdahalesiyle daha da içinden çıkılmaz bir hal almışa benziyor" dedi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...