• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
4 Mayıs, Çarşamba


Dağlık Karabağ sorunu istenilen an gerginleşebilir - Stratfor Küresel Analitik Merkezi analistleri

Eurasia Diary
A- A A+

ABD istihbaratının gölgesi olarak bilinen Stratfor Küresel Analitik Merkezi analistleri Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili tahminlerini açıkladı.

Analizciler, çatışma bölgesindeki son gelişmelerin durumu her an gerginleştirebileceğini söyledi.

"Azerbaycan gerilimi geçici artırdı, ancak daha büyük savaşa dönüşmesine izin vermedi. Bu strateji, Bakü'nün geniş stratejik çıkarlarına hizmet ediyor - büyük bölgesel oyuncuların dikkatini çekmekle sorunun görüşmeler yoluyla çözüm şansını güçlendirdi. Böylece Bakü, siyasi açıdan statükonu başarıyla denedi," diye belirttiler.

Açıklamada, görüşmelerin Madrid ilkeleri’ne dayandığını yazıyor. "Ancak nihai anlaşma yolunda büyük engeller duruyor. Ana engel ise Erivan'ın Dağlık Karabağ'da statükoyu korumak isteğidir. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan son çarpışmaların barış anlaşması şansını azalttığını da itiraf etti ".

Stratfor’un tahminlerine göre, görüşmeler yeniden devam edebilir. Sarkisyan'ın konuşmasından şöyle sonuç çıkarmak gerekir ki, görüşmeler devam ettirilmeyecektir. Ancak, Ermenistan hükümeti Moskova'nın baskısına boyun eğmek ve bazı tavizler verse bile Dağlık Karabağ'ın mevcut statüsünün değiştirilmesine razı olmayacak. Bu konuya Ermeniler o kadar duygusal ve siyasi yanaşıyorlar ki, bu hükümete hatta devrilme tehlikesi de yaratıyor”.