• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Haziran, Salı


Rusya'da yaşayanTürk vatandaşlarını neler bekliyor?

Eurasia Diary
A- A A+

Türkiye, 15 Şubat’tan itibaren Rus gazeteciler için vize uygulamasını yürürlüğe koyacağı bildirildi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, 15 Şubat’tan sonra Türkiye’de kısa süreli gazetecilik faaliyetlerinde bulunacak Rusya vatandaşı basın mensuplarının vize alması gerekecek. Büyükelçilik, alınan kararın karşılıklı olduğunu, Rusya’da kısa süreli çalışmak isteyen Türk gazetecilerin de 15 Şubat’tan sonra vize almasının zorunlu olacağını bildirdi.

Bu durumda Rusya'da yaşayan Türk vatandaşlırının durumunun nasıl olacağı her kes için ilgili bir konu.

Avukat Ender Karataş  Gazetem gazetesine Rusya'da yaşayanTürk vatandaşlarının gelecek durumunu konuştu.

”2016 başlangıcını yaşamaya başladığımız bu anlarda Rusya ve Türkiye arasındaki problemler nedeni ile sizleri ilgilendiren birçok olumsuz gelişme yaşandı. Bu nedenle bütün vatandaşlarımızın aklında gerek iş gerekse aile hayatlarına yönelik endişeler bulunmaktadır. Öncelikle genel anlamda bazı soruları hukuk büromuz RussGroupe olarak sizler için seçerek cevaplandırdık Sizin içi cevaplanan soruların iş adamları, yatırımcılar, çalışanlar ve Rusya Federasyonu ile bir şekilde ilişkisi olan tüm vatandaşların yararlana bileceğini düşünüyoruz.”

Kararnamelerde yasaklara konu olan Türk firmalarından bahsedilirken tam olarak Türk firması tanımından neyi anlayabiliriz?

Merkezi Türkiye de olan ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş firmaların Rusya’da ki temsilcilikleri ve şubeleri. Rusya’da Rusya Federasyonu kanunlarına göre kurulmuş ve kurucuları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan firmalar.

Türk firması veya Türk vatandaşları tarafından kontrol edilen firma konumundan nasıl çıkabilirim?

Eğer Rusya Federasyonu’nda temsilcilik veya şube açmış iseniz bu temsilciliğinizi en azından limited şirkete çevirmeniz gerekir. Eğer Rusya’da Kurulu firmanız var ise bu firmanın kurucularını Rus vatandaşı ile veya bir Rus yönetici firma ile değiştirmeniz gerekir.

Yaptırımlar dışında kalan bir sektörde Türk firması olarak faaliyet gösterebilirmiyiz?

Evet, yaptırımlar genişlemediği sürece faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz, ancak kontrol organlarının sizleri her an sıkı bir denetime alması ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle imkânlarınız durumunda kurucularınızı Rus pasaportlu kurucular veya Rus yönetici firma ile değiştirmenizde fayda vardır.

Çalışma iznim ve işçi vizem var, bu izin 2017 sonuna kadar geçerli, ben bu şekilde çalışabilir miyim? Yoksa çalışma izinim iptal mi edilecek?

Süresi dolmamış ve 31.12.2015 tarihinden önce alınmış çalışma izinleri, işçi vizeleri süresi dolana kadar geçerlidir. Ancak Rusya sınırlarından çıkış yaptıktan sonra bu durumda olan kişilerin tekrar Rusya ya dönmesinde sıkıntı olabilir. Duyumlarımıza göre sınır güvenliğine kendi inisiyatifini kullanma talimatı verilmiştir. Bu neden ile giriş ve çıkışlarınızda yanınızda mutlaka eğer var ise; evlilik belgenizi, gayrimenkul tapularınızı, çocuk doğum belgelerinizi, şirket evraklarınızı vs. almanızda fayda vardır.

Benim RVP (Geçici oturum belgesi)  var, arkadaşımın da Vid na Jitelstvo (Oturum belgesi) bu belgeler ile çalışabilir miyiz?

Bu belge süresi dolana kadar geçerlidir. Ancak RVP de giriş çıkışlarda sorun yaşayabilirsiniz, bunun nedeni RVP bir sefer için verilir ve uzatılamaz. RVP var iken Vid na Jitelstvo alma hakkı kazanabilirsiniz. Evlilik nedeni ile alınan Vid na Jitelstvo sahipleri için bir sorun olmamakla birlikte bu belge almak ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuz statünüz değişmemektedir. Yaptırım kararnamelerinde bu konu askıda kalmakla beraber, UFMS yetkililerine istedikleri gibi yorum yapma fırsatı vermektedir. Olası deportlarda mutlaka mahkemeye başvurmalısınız.

İşçi vizem ve çalışma izini sürem dolunca ne olacak? Yenisini alabilecek miyim?

Cevap: Çalışma izini süreniz dolduğunda, işçi vizenizin süresi dolduğunda Rusya dan ayrılmanız gerekir. Maalesef ilgili yaptırım kararnameleri iptal edilmediği sürece bu izinler uzatılamayacaktır.

Kararnamelerde adı geçen firmalar çalışma izinlerini uzatabilirler mi veya yeni çalışma izini alabilirler mi?

Evet, bu firmalar çalışma izinleri süresi dolan işçilerinin çalışma izinlerini yenileyebilirler, Rusya dan çıkan elemanlarının sayısı kadar yeni eleman için işçi vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Ben Türk vatandaşıyım, Rusya da şirket kurup çorap fabrikası açabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Sizin sektörünüz yaptırımlar kapsamında değildir, ama bu şirket de genel müdürlük de dahil olmak üzere çalışamazsınız, yönetici firma atamanızı tavsiye ederiz, ilgili yönetici firma sizin şirket de çalışmanızı sağlayabilir.

Benim Rusya da plastik boru üreten tesisim var, ben sahibi ve genel müdürüm, çalışabilir miyim ?

Firmanız faaliyetlerini sürdürebilir, siz genel müdür olarak çalışamazsınız. Yönetici firma atayınız, bu yönetici sizin firmanızda faal olarak yönetimi elinizde tutmanızı ve çalışmanızı kanunlardaki boşlukları kullanarak sizin firmanızda çalışmanızı sağlayacaktır.

Benim Rusya da kendi adıma daire ve arazim var, şimdi işçi vizem bitince Rusya’ya giremeyecek miyim?

Size çalışma hakkı verilmemesi bu gayrimenkullerin durumunu şüpheli hale getirmez. İşçi vizesi dışında başka bir kaç tür vize şekli vardır. Sizin konumunuza uyan bir vize ile Rusya'ya rahatça gelebilirsiniz.

Rusya’da evliyim, çocuğum var. Çalışma iznim bitince beni deport ederler mi?

Hayır, çalışma izini değil, asıl olan vize durumunuzdur. Vize kurallarını ihlal etmeyiniz, vizenizin süresinin bitmesine yakın Rusya’dan çıkış yaparak yeni vize ile giriş yapınız. Herhangi bir vize ihlali nedeni ile veya çok yaşandığı üzere trafik cezalarından dolayı Rusya ya giriş yasağınız var ise mutlaka mahkemeye başvurunuz. Zira aile bağları zedelendiğinden dolayı mahkeme bu yasağı kaldıracaktır.

Rusya’dan evliyim ve RVP var. Yaptırımlardan önce vidnajitilstvaya bas vurdum.  Vidnajitilstvaya’nın verilmeme ihtimali var mı bu konuyla ilgili resmi bir açıklama var mı ?

Yaptırım kararlarında  Vid na Jitelstvo verilmez şeklinde bir madde yoktur. Bu hak verilirken sizin aile durumunuz en önemli kriter olacaktır.

İnşaat firmam var sahibi ve genel müdürüyüm. RVP min olması bu yaptırımlardan bizi muaf tutar mı  ?

RVP olması sizin şirketinizi yaptırımlardan muaf tutmaz. Ancak sizin için bu mevcut RVP niz süresi dolana kadar geçerlidir. Eğer firmanız yaptırımların uygulandığı sektörlerde faaliyet gösteriyor ise firma sahibi olarak Rus vatandaş veya bir yönetici firma ile (örneğin bizim kurumumuz RussGroupe) ile anlaşmanız gerekir.

Rusya vatandaşlığı olan Türklerin karşılaşabileceği bir zorluk var mı bu donem içerisinde?(giriş- çıkışlarda). Yasal açıdan bir sorun görünmese de iş hayatında dikkat etmemiz gereken bir detay oluşacak midir? Doğum yeri TR malumunuz.

Rusya da vatandaşlık alan kişiler bir sorun yaşamayacaklardır. Tek problem, bu kişilerin halen korunan Türkiye vatandaşlıklarını geçen senelerde çıkan bildirim kanunlarına göre Rusya devletine bildirip bildirmedikleri incelenebilir. Yani pasaport kontrol noktalarında bu bildirim belgesini sorabilirler. Bildirim yapmayan çifte vatandaşlık sahibi kişiler 400 000 ruble veya 1 seneye kadar hürriyet bağlayıcı cezalar ile karşılaşabilirler.

Rusya’da faaliyet gösteren Türk bankalarının şubelerinde ve Türk bankalarının iştirak ettiği Rus firması konumunda faaliyet gösteren bankalarda çalışanlar için önümüzdeki dönem çalışma durumu nasıl olacak? Çalışma izinleri bitince geri mi dönmek zorunda kalacaklar?

Rusya da kurulmuş bankalar da çalışma izinleri dolan Türkiye vatandaşları bu izinlerin süresi dolduktan sonra yeni çalışma izinlerini alamayacaklardır. Eğer bu kişiler banka için Rusya müdürü konumunda ve banka için olmazsa olmaz kişiler ise; banka bir yönetici şirket ile müdürlük sözleşmesi imzalayabilir, bu yönetici şirket de ilgili kişilere imza yetkisi vererek işlemlerin aksamadan sürmesini sağlayabilir.

30 Kasım’da Başbakanın imzalamış olduğu kararname sonrasında Çalışma Bakanı Topilin, listede olmayan firmaların yeni Türk personel işe almayacaklarını ancak 31 Aralık öncesi sözleşmesi olan personelin çalışma izinlerini uzatabileceğini (yenileyebileceğini) ifade etmiştir. Tabii ki yetki Fms’de olmak koşulu ile. Ayrıca yine 30 Kasım’daki 9 nolu maddeye baktığımızda bu anlam çıkmaktadır. Çalışma izinlerinin uzatılmayacağı hangi madde ile ifade edilmektedir? 

Türkiye vatandaşları için verilen yaptırım kararında konunun bir de işverenler için olan tarafı vardır. Esas önemli noktada burada ortaya çıkmaktadır. İşverenlere Türk vatandaşı çalıştırmak yasaklanmıştır. Kişiler çalışma özgürlüğüne sahiptir anayasaya göre.Türk vatandaşının çalışma iznini uzatması veya uzatamaması konusundan ziyade kendisini işe alan firma da ceza alacaktır ve firmaya yasak getirilmiştir.

Şu dönemde 2016 itibariyle RVP si olan direkt olarak vatandaşlığa evrak verebilir mi? Veremiyorsa VDNJ aldıktan sonra vatandaşlığa verebilir mi? Türklerin vatandaşlık alma olasılığı nedir?

Evet, verebilirler. Evli ve çocuklu aileler için ben bir sorun görmüyorum.

Rusya’ya turist olarak nasıl gidebilirim? Rusya’da Rus vatandaşlarının yanında kalabilir miyim?

Bulunduğunuz şehirdeki Rus konsolosluğuna müracaat etmeniz gerekir. Sanırım turist vizesi vereceklerdir. Turist vizesinde bir sorun yok. Yanında kalacağınız Rus vatandaşı bulunacağınız bölgedeki makamlarda registre (kayıt) işleminizi yaptırırsa kalabilirsiniz. Bir tavsiye de dönüş biletinizi mutlaka yanınızda olsun.